Kontracepcija
Pod kontracepcijom podrazumjevamo skup metoda, postupaka i sredstava kojima sprečavamo začeće, odnosno neželjenu trudnoću. Idealno kontraceptivno sredstvo treba da je neškodljivo, djelotvorno, prihvatljivo, dugoročno, povratnog dejstva i jeftino.
Kontracepciju treba koristiti od početka seksualne aktivnosti sve do 6-12 mjeseci posle menopauze.
Postoje slijedeće kontraceptivne metode:
- Hormonska kontracepcija
- Intrauterina kontracepcija
- Mehanička i hemijska kontracepcija
- Prirodne metode kontracepcije
- Sterilizacija
- Urgentna kontracepcija
- HORMONSKA KONTRACEPCIJA
Kombinovana oralna kontracepcija (COC) sprečava ovulaciju, utiče na karakteristike materične sluzokože u smislu nemogućnosti da se implantira oplođena jajna ćelija, smanjuje viskoznost cervikalne sluzi i umanjuje pokretljivost jajovoda. Uz to ima niz dobrih efekata na organizam jer obezbeđuje redovne menstruacije, koje su oskudne i nisu bolne. Neki, zavisno od karakteristika komponenti koje imaju u svom sastavu, utiču pozitivno na kožu i kosu. Smatra se da protektivno utiče na malignitete jajnika,endometrijuma i creva. Preporučuje se zdravim osobama, a kontraindikovana je kod teških kardiovaskularnih oboljenja, tromboflebitisa, malignih oboljenja i nekih hroničnih ili autoimunih bolesti.
Pre početka korišćenja oralnih kontraceptiva potrebna je poseta ginekologu koji treba da procjeni slijedeće:
-Prisustvo faktora rizika: duboka venska tromboza, plućna embolija, hipertenzija ili neko drugo kardiovaskularno oboljenje.
-Opšte zdravstveno stanje i eventualno prisustvo bolesti drugih sistema koji isključuju upotrebu oralnih kontraceptiva ( šećerna bolest, migrena, oboljenja jetre, sumnjive promjene u dojkama).
-Ginekološku prošlost žene (spontani – namerni pobačaji, trudnoće, porodjaji, */vanmatericna trudnoce, karakter ciklusa, prethodna ginekološka oboljenja.)
-Da li potencijalna korisnica oralnih kontraceptiva uzima lijekove koji mogu da poremete njihov efekat (rifampicin, fenitoin, barbiturati, primidon, topiramat, oksakarbazepin, grizeofulvin, antiretrovirusna terapija).
-Veličinu rizika za nastanak seksualno prenosivih infekcija (uključujući i HIV) i tada savjetovati obavezno dvojnu zaštitu(oralni kotraceptiv i kondom).
Naravno prije upotrebe oralnih kontraceptiva trebalo bi uraditi i klinički pregled žene, kolposkopija i PA, ginekološki pregled, pregled dojki i merenje krvnog pritiska, dok određivanje krvne slike, biohemije krvi i faktora koagulacije nema medicinskog opravdanja.
Kontrolni pregled korisnice podrazumjeva redovno mjerenje krvnog pritiska, redovne ginekološke preglede, a savremena kontraceptivna sredstva ne zahtevaju pauze u periodičnim vremenskim intervalima. Ukoliko dođe do trudnoće u toku korišćenja, rizik za nastanak poremećaja ploda u razvoju nije povećan.
U hormonsku kontracepciju spade transdermalna kontracepcija –flaster, koja se primenjuje jednom nedjeljno, kao i preparati sa dugotrajnim djelovanjem poput injekcija, potkožnih implanta.
- INTRAUTERINA KONTRACEPCIJA- SPIRALA
IUCD je veoma bezbjedan i efikasan metod za kontracepciju. Najbolji od svih metoda zaštite. Postoji nehornonska i hormonska spirala. Preporuku za određeni tip spirale dajemo na osnovu potreba žene i rezultata pregleda. Intrauterini ulošci- spirale sadrže na površini bioaktivne materije poput bakra, srebra ili hormona koje se postepeno otpuštaju i menjaju se na 5- 10 godina.
Poznato je da strana tijela u materici imaju antifertilitetni efekat.Tako, početkom prošlog vijeka stiču se prva iskustva sa INTRAUTERINIM ULOŠCIMA (IUCD), kod nas popularno nazvanim ,,spiralama” Djeluju na nivou materice, tako stvaraju sredinu nepovoljnu za preživljavanje spermatozoida i na taj način sprečavaju da uopšte dođe do oplodnje jajne ćelije,
Insercija IUCD se radi kod prethodno pregledane i ispitane žene, idealno bi bilo posljednjeg dana menstruacije.
Nehormonska spirala- IUD
Kako se osjećate da ste zasticeni od nezeljene trudnoce, samo jedna posjeta a traje godinama, što košta samo nekoliko feninga na dan i gotovo garantuje da nećete zatrudnjeti.
Pa, dopustite mi da vam kažem o spirali.
IUD znaci intramatericni uložak. To je metod za zaštitu od neželjene trudnoće za duže vrijeme, koji možete zadržati i do 10-12 godina i biti zaštićeni od trudnoće.
IUD je maleni uložak, kod nas zadržano ime spirala. Ima T oblik, napravljen od savitljive plastike i smjesti se unutar materice i sprječava vas od neželjene trudnoće.
Kako ˝spirala˝ radi?
IUD ce spriječiti trudnoću promjenom sluznice materice, zatim čini mukus u kanalu grlića gustim što otežava prodiranje spermija u matericu, a i ako neki prodre, bakar na ulošku ima spermicidan efekat i ubija spermije koji su prodrli u matericu. Tako da spermij ne dopire do jajovoda, tj. ne dolazi ni do oplodnje.
IUD traje dugo vremena. Nakon što je umetnuta od strane zdravstvenog profesionalca, to ce ostati u vašoj materici i spriječiti trudnoću za 10 do 12 godina.
Naravno, ako vam se planovi promijene i odlučite da želite ponov/o zatrudnjeti, IUD se može ukloniti jednostavno povlacenjem za konac za manje od minute i bez imalo bola.
IUD mozda ima vecu cijenu da se plati odjednom (150 KM), ali mislim da je to dobra investicija. Kada je u materici, nema vise placanja za nekoliko godina. U biti vise kosta plaćati za pilule za kontrolu rađanja ( do 30 Km mjesečno) za mnogo godina.
Spirala je vrlo sigurna metoda kontracepcije, preko 99%. Toliko efikasan, da na svakih 100 zena koje koriste, manje od jedne od njih ce doci do trudnoce. To je ono što čini IUD jednom od najpopularnijih metoda u svijetu.
Spirala ne štiti od spolno prenosivih infekcija, zato, molimo da koriste i kondom kao dodatak uz IUD ako ste zabrinuti i ako vam treba zastita od seksualno prenosive infekcije. O prevenciji spolno prenosivih bolesti procitajte na nasoj stranici www.sara-vita.com
Hormonska spirala- Mirena – Intra-uterini sistem
Hormonalna spirala – Mirena je plastični uložak T-oblika velik samo nekoliko centimetara koji se postavlja u maternicu gdje može ostati i do 5 godina. Sadrži manju količinu levonorgestrela – progestinskog hormona koji se postupno otpušta i zaslužan je za učinak spirale. Na taj način minimalna količina dospijeva u krv, a većina hormona ostaje lokalno gdje i ostvaruje funkciju. Kontracepcijski učinak postiže se zgušnjavanjem cervikalne sluzi koja onemogućuje spermijima prolazak kroz cerviks i prodiranje u maternicu gdje bi mogli oploditi jajašce. Osim toga, stanjuje sluznicu maternice (endometrij) čime može spriječiti implantaciju u maternicu (prihvaćanje oplođenog jajašca), a u nekih žena može spriječiti ovulaciju. Zahvaljujući stanjivanju endometrija, dobra je metoda za liječenje obilnih menstrualnih krvarenja.
–Efikasnost je veća od 99%
-Može se koristiti brzo nakon poroda i tijekom dojenja -Dugotrajna zaštita – 5 godina.
-Jednostavan postupak postavljanja -Reverzibilnost metode – očuvana plodnost nakon uklanjanja
-Smanjuje prekomjerno menstrualno krvarenje i ublazuje bolne menstruacije -Ne povećava tjelesnu težinu
- MEHANIČKA I HEMIJSKA KONTRACEPCIJA
Upotrebom mehaničke ( barijerne) kontracepcije sprečava se ulazak spermatozoida u cervikalni kanal materice.Postoji nekoliko različitih tipova ovakve kontracepcije. Kondomi, muški i ženski, koje ne treba koristiti istovremeno.
Dijafragma, koju čini čvrst obruč preko koga je navučena gumena membrana i stavlja se vaginalno prije seksualnog odnosa, a ostavlja u vagini još najmanje šest sati poslije odnosa. Cervikalna kapa pravi se od gume ili plastike u različitim veličinama i postavlja na grlić materice. Veoma retko se koriste.
Vaginalne tampone od platna, vune ili sunđera natopljene sirćetom, limunovim sokom ili uljem, za koje ćete čuti još od poneke bake, moderan svijet odavno je napustio. Postkoitalna ispiranja takođe se primenjuju, ali treba imati u vidu da je za prodiranje spermatozoida u cervikalni kanal dovoljno svega 90 sekundi nakon ejakulacije.
Hemijska kontraceptivna sredstva (vaginalna krema, tableta, pasta, želea, pena, ABF i C film) treba staviti u vaginu određeno vrijeme prije odnosa i imaju različito vrijeme djelovanja. Deluju spermicidno i mehanički.
- PRIRODNE METODE KONTRACEPCIJE
Ove metode se zasnivaju na teorijskoj pretpostavci da do ovulacije dolazi samo jednom mesečno, i da je žena zaštićena ukoliko se uzdrži od odnosa u tom periodu, tzv. plodnih dana “.
Izračunavanje „plodnih dana” bazira se na pretpostavci da žena koja ima ciklus od 28 dana , ima ovulaciju 14. dana ciklusa ,najranije 2 dana pre ili 2 dana posle tog dana. Ako se uzme u obzir da su spermatozoidi najvitalniji 48 sati, a mogu da zive i do 5 dana, dok jajna ćelija živi 24 sata , fertilni period bi trajao od 10. do 17. dana ciklusa. Iskustva su pokazala da to u praksi veoma često, ipak, nije tako. Naročito nije primjenljivo za žene koje imaju neredovne menstrualne cikluse, odnosno nemaju menstruacije na 28 dana. Drugi metod za određivanje „ plodnih dana” je merenje bazalne temperature jer je poznato da se u vreme ovulacije bazalna temperatura povećava za oko 0,3 stepena. Danas je ovaj metod značajniji za osobe koje žele da ostanu u drugom stanju, a ne obratno.
Najčešće primjenjivan metod iz ove grupe je svakako prekinuti snošaj ili coitus interruptus, kada se odnos prekida prije ejakulacije, tačnije, ejakulacija se ne izvrši u vagini. Metoda je nesigurna budući da izvjesna količina spermatozoida dospije u vaginu i prije ejakulacije.
- STERILIZACIJA
Sterilizacija je operativni postupak kojim se muškarcu ili ženi definitivno oduzima raproduktivna sposobnost.U nekim zemljama definisana je kao metod kontracepcije Ustavom i zakonima,a u nekim se radi samo iz medicinskih razloga. Kod žena operacija podrazumjeva podvezivanje ili resekciju jajovoda, a kod muškaraca vazektomiju ili resekciju sjemenovoda.